NEKUPUJ NÁKUPNÍ SEZNAM


Možná, že když to napíšu veřejně, takzvaně "řeknu nahlas", bude to mít větší efektivitu. Tedy aspoň v to doufám.

Už před časem jsem si sepsala na papír pár věcí, co si chci / potřebuji koupit, a teď nedávno, když jsem papír znovu vytáhla, abych si nějaké položky odškrtala, řekla jsem si, že bych si taky ale měla udělat seznam věcí, co bych si rozhodně kupovat neměla a proč.  Ano, z tohoto je asi zřejmé, že já jsem na seznamy, to do / to buy listy naprostý maniak. Prosím, řekněte mi někdo, že to máte také tak :D

No a tímto právě vznikla jedna z dalších nakupovacích stopek. Nejen kosmetická, nejen svíčková. Oh, cože, svíčková? S knedlíkem a brusinkama, no mňam :) Ale dost srandy!

Nejde ani tak o utrácení, ale spíš o to, že toho mám hodně. Paradoxně poslední měsíce se mi docela daří šetřit a vždycky se těším, až si po skončení měsíce dám dohromady všechny příjmy a výdaje a uvidím to číslo, co z toho vznikne. No ano, další seznam! :D Vedu si takhle účty už od podzimu roku 2014, kdy jsem si koupila auto a musím říct, že mi to opravdu výrazně pomáhá. Ostatně o tom se můžete víc dozvědět v tomto videu.

Zpátky ale k mým to si kup / tohle nekupuj seznamům. Předpokládám, že jste zaznamenali, že blogerky někdy / občas / často dostávají věci zadarmo. Díky tomu se samozřejmě sníží útraty za to, co by si musely samy koupit. Ať už jsou to kosmetické produkty, knihy, oblečení, prostředky na úklid domácnosti a kdo ví co ještě. Bohužel Yankee Candle mi stále zadarmo nic nedalo :D

No a přesně tímhle způsobem se vám potom doma začnou hromadit věci, konkrétněji třeba kosmetika. Začnete ji dostávat a nestíháte ji testovat, nestíháte ji rozdávat v soutěžích a máte toho kvanta. Kvanta, v mém měřítku, znamenají dvě police, jeden šuplík a malý košík. Zdaleka si nemyslím, že toho mám tolik, jako jiné blogerky, protože více než polovinu věcí, které dostanu, zase hned protáčím v soutěžích a snažím se tak odměnit co nejvíc svých odběratelů.


Nejsem ten typ člověka, co si toho nahrabe tunu a pak by se vychloubal tím, kolik toho má a ve finále si nic z toho nekoupil. Řekla bych, že zrovna ta moje sbírka je docela vyvážená, co se týče poměr koupila jsem vs. dostala jsem. Možná, že ta část "koupila jsem" bude dokonce větší, když teď v hlavě přebírám svůj šuplík a police.

Každopádně nikoho nechci soudit za to, kolik toho má nebo nemá, to mi opravdu nepřísluší. Je to každého věc. Stejně tak vy byste neměli soudit blogerky, že toho mají tolik. Je to jejich věc. Mě to přijde zbytečné, sama toho tolik nevyužiji a nevím, proč bych měla mít třicet paletek očních stínů, když je nestihnu vypoužívat ani za deset životů. A než aby to u mě "hnilo" a "exnulo", radši tím udělám radost někomu dalšímu.

Když jsem si tedy dala dohromady seznam kosmetiky, kterou mám doma a co bych si neměla letos vůbec kupovat, vyšlo mi z toho velmi jasné VŠECHNO! Ale pojďme to trochu rozvést.

Parfémů mám asi šest. Kdo jich tolik potřebuje? Mě to stačí bohatě. Šampóny? Kdybych si myla hlavu denně, tak je do konce roku nespotřebuju! Řasenky? Nemám dvacet párů očí, abych je stihla všechny vyzkoušet. Sprcháče, peelingy? Do konce roku mi vyjdou akorát, beztak zase nějaký další dostanu. Laky na nehty? Lakuju si je minimálně, devět laků + sada Sally Hansen stačí. Stejně pořád dokola lakuju ty samé barvy. Krémy na ruce? Mohla bych je mazat i na nohy, kolik jich teď mám! Makeupy, pudry, to jsou věci, co člověk nespotřebovává každý měsíc, takže nespotřebuju = nepotřebuju! Rtěnky? No to vůbec, nosím je převážně jen do videí a těch 15 mi jich na prostřídání stačí, taky se vracím k těm oblíbeným pořád dokola. Oční stíny? Mám doma tři paletky. A stejně každé ráno přemýšlím, po které sáhnu dneska! Tvářenky, to je taky případ. Miluji Clinique a Benefit a nemám potřebu jakékoliv další zkoušet. Pleťové gely mám asi tři a to mi do konce roku určitě vystačí. Micelárky původně byly níže v seznamu "dokoupit", ale vzhledem k akci na půllitrové Biodermy 1+1 zdarma jsem si je již koupila a mám zase na víc jak tři čtvrtě roku vystaráno.


No, je vidět, že opravdu mám z čeho čerpat a to vlastně ani nevím, co za další PR balíčky mi přistane v rukou, je tedy velmi pravděpodobné, že zásoby se ještě zvýší.

Povolení si uděluju pouze pro nákup věcí, které mi budou docházet nebo dojdou. Zatím mám vše a nějakou dobu s tím vydržím, ale určitě do konce roku budu muset dokoupit následující:

Krémy na obličej spotřebovávám pomalu, pokud používám Clinique, ale i tak si myslím, že s ním do konce roku nevystačím. Stejně tak plátýnkové masky. Oblíbila jsem si je a ačkoliv mám ještě zásobu, budu potřebovat koupit. Pěny do koupele používám prakticky jen v zimě a v opravdu velké míře, takže tam taky asi nevyjdu. To samé odličovače, vedle toho načnutého mám jeden poslední a stejný případ jsou i deodoranty / antiperspiranty.

A to si myslím, že je z toho důležitého všechno. I tak je toho dost. Ale rozhodla jsem se, že tohle, tu stopku / čistku udělám, abych zásoby redukovala. I když s těmi PR balíčky toho člověku spíš přibývá, než aby redukoval :D Ale uvidíme, nechám se překvapit, co osud přinese.

Uvedla jsem příklad na kosmetice, ale věřte, že stopku chci aplikovat i na další oblasti. Velkým příkladem budou určitě i svíce a vosky. Vosk jsem žádný dlouho nekoupila, protože je obvykle nepálím a když už mi doma hoří, je to vzácnost. Svíce, to je ale to, co jsem si říkala, že budu muset omezit. Ne proto, že bych si nějak brala komentáře jistých odběratelů, že utrácím veškeré finance právě za ně, ale proto, že sama jsem si kdysi dala jistý závazek. A ten zní - mít svíce maximálně na třech policích. Jo, pro někoho jsou tři police dost, pro někoho málo, pro někoho akorát. A jelikož už se začíná stávat to, že mám některé sklenice v dvojstupu, dala jsem si tento závazek. Navíc jich mám několik pod polovinou a jelikož v zimě pálím opravdu denně, nemělo by být těžké je redukovat. Těžké ale bude žádnou si nekoupit :D Opět i tady mám výjimku a to je Golden Sands, ukončená vůně, která se velmi špatně shání. Žádnou jinou nepotřebuji (ne, že bych nechtěla :D).


Další oblastí bude oblečení a doplňky. Určité věci mám a určité potřebuji dokoupit. Tady si dávám takovou volnější ruku, ale vím, že určitě nechci utrácet za džíny (mám aspoň desatery!), mikiny (do práce je stejně nenosím a ty tři na doma mi bohatě stačí), basic trička (nakoupila jsem jich zásobu a stejně točím pár stále dokola), ponožky (NIKDO! nepotřebuje sto párů ponožek, děkuji Ježíšku, ale už to stačilo), crossbody kabelky (mám vše, co potřebuji, čtyři stačí, další není nutná. Snad jen pudrová růžová, když bude hezká a levná, po té toužím už dlouho, ale zatím jsem nenašla žádnou ideální.) a hodinky (opět čtvery, stačí, Veroniko!).


Jediné, co je na mém seznamu "to buy" v sekci oblečení a doplňků jsou dva skromné kousky, které mi zaberou nejvíce práce s jejich koupí. Černý zimní kabát a černé kozačky pod kolena. Tohle jsou dvě věci, které si kupuji již několik let. Tohle jsou dvě věci, které jsem si stále nekoupila. Doufám, že letos se to podaří, on kabát v hořčičné barvě je sice hezký, ale nemůžete ho vzít ke všemu.

No a myslím, že tím jsem shrnula ty hlavní kategorie a to nejdůležitější. Opravdu můj závazek je toho kupovat co nejméně a redukovat to, co mám již doma a to, co mi případně přijde v rámci spolupráce. Ve chvíli, kdy mám totiž na výběr, nejsem schopná si vybrat.

Nejsem si vůbec jistá, jestli má článek hlavu a patu a jestli je srozumitelný, ale je to především takový "nekupuj nákupní seznam" pro mě, tak snad se v tom nějak orientujete. Určitě mi dejte vědět, jestli si nějaké seznamy taky sepisujete a jak to máte se zásobami vy :)

CONVERSATION

7 komentářů:

Nela Procházková řekl(a)...

S těmi nákupními seznamy to mám úplně, ale opravdu úplně stejné. Jsem plánovací člověk a to odmala, vše musím mít všude sepsané, naplánované a bez toho nedokáži fungovat. I v mobilu v kalendáři mám napsané důležité věci, které za ten den musím udělat, jinak bych toho měla plnou hlavu a tížilo by mě, kdybych na tom pořád musela myslet měla strach, že na nějakou věc zapomenu, což jsem celá já. Co nemám napsané, to nevím a zapomenu. Chci vidět, jak na tom budu ve stáří, když už teď si vše píšu :-D

Nela z blogu Růžová rtěnka

MONNIKA řekl(a)...

Když si dám na něco nákupní stopku, tak se toho pak i držím, takže jsem ráda :)

Blueberry Pink řekl(a)...

Já jsem se zase vůbec nenaučila používat kalendář v mobilu nebo poznámky, zapomínám si to pak číst a tak. Za to papír, ten nezklame nikdy.

Blueberry Pink řekl(a)...

Snad to vydrží i mě. Zatím je to cca dní a dobrý! :)

Anonymní řekl(a)...

Děkuji za inspirativní článek. Taky jsem seznamový maniak, takže se rozhodně musím pustit i do sepsání tohoto. :)

Hanka Blažková řekl(a)...

Ahoj,
já se to taky snažím trochu omezovat nebo vyměňovat. Třeba jsem za poslední dva měsíce dodělala 4 vůně, tak jsem si dovolila dvě koupit. Mám doma zásobu peelingů minimálně do Vánoc, protože mi teď přišel obrovský balík ze Ziaji (já sama jsem si ho zaplatila). Někde mi to jde dobře - mám jeden pudr, jednu řasenku, jeden světlejší a jeden tmavší make up. Ale třeba očních stínů mám hromady, a tak jsem je nafotila a dala na vinted. To samé jsem se rozhodla udělat s oblečením a knihami.
Hanka z ciculka.cz

Adel l řekl(a)...

Ahoj, moc zajímavý článek :) Já co se kosmetiky týče zas tak často neutrácím, sice vždy stojím u stojanu s produkty v ruce že si je koupím, ale pak to zase vrátím. Nepotřebuji další kosmetiku, dokud nespotřebuji tu, co mám doma. Strašně mě totiž znervozňuje to, že nemám šanci všechno spotřebovat, i když toho moc nemám :D Vyjímkou jsou ale rozjasňovače-miluju je ! Mám jich asi 5, a ač je nemůžu spotřebovat ani do konce života, nutně potřebuju další odstíny :D

Back
to top