Přečteno: srpen 2015

Ahoj moji milí,

nějak zahálím a nestíhám, takže jsem konečně vyšetřila chvilku, abych pro vás sepsala článek přečtených knih za srpen. Jdeme na to!

Rainbow Rowell - Fangirl

Oficiální popis:
Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji.
Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet.
Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?Můj názor (může obsahovat spoiler):
Na tuhle knihu jsem se moc těšila a své očekávání splnila, nezklamala mě. Příběh Cath a Wren je poutavý a i když se na první pohled zdají každá úplně jiná, uvnitř jsou jedna jako druhá. Sympatičtější mi byla samozřejmě Cath, svou klidnější povahou a mírumilovností, Wren byla oproti ní dost potřeštěná a chvílemi se chovala jako malý fracek, z čehož jsem nadšená nebyla. 

Povídky, kterými je kniha provázená, mi však dělaly dost problém a ztrácela jsem se potom v celém konceptu, klidně bych dala pár souvislých povídek na začátek a pak nechala běžet jen příběh knihy. Když bylo před kapitolou pár řádků z povídky, člověk nevěděl, o co jde, jaký tam je děj a ani jak to dopadne, to mi přišlo poněkud zbytečné.

Jinak se mi kniha ale velice líbila, měla spád, četla se dobře a celkově příběh byl hezky vymyšlený, jen bych trochu doladila pár detailů ohledně Leviho, ale co už :) 

Děkuji Martinusu za věnování knihy. Zakoupit ji můžete zde.

Morgan Matson - Léto na druhý pokus

Oficiální popis:
Poslední léto, které by mělo trvat navěky…
Rodina Taylor Edwardsové nepatří zrovna mezi ty, co drží pohromadě. Pak ale přijde táta s tou hrozivou novinkou, zbývá mu už jen pár týdnů života a přeje si strávit svoje poslední léto s rodinou ve starém letním domě u jezera, kde byli naposledy, když bylo Taylor dvanáct. Nacpaní do domečku, co se najednou zdá mnohem menší a mnohem víc venkovský než kdy dřív, se teď snaží najít cestu jeden k druhému. 
Taylor má moc ráda třpytivé jezero a vonící les, večery na pláži… ale před lety tu zklamala nejen svoji nejlepší kamarádku, ale i první lásku, takže vrátit se sem pro ni vůbec není snadné. Teď se to pokouší napravit, neutéct od odpovědnosti a co možná si nejvíc užít tohle léto a poslední dny se svým tátou, které se nenávratně krátí. Každý si ale zaslouží druhý pokus – rodina, kamarádi i láska.

Můj názor (může obsahovat spoiler):
Neočekávala jsem moc a o to víc jsem byla příjemně překvapená. Nedělalo mi problém do knihy se začíst, hned na začátku jsem se do ní vžila a jen těžko se mi od příběhu Taylor odpoutávalo. Žádné zbytečné okecávání okolo, jasně, stručně, tak, jak by měla být psaná každá kniha. Nikdo nepotřebuje litry omáčky okolo, stačí pár lžic. 

Kniha mě hodně překvapila svým příběhem, čekala jsem romantické story, což se nakonec i splnilo, ale velice mě udivilo, jak byl celý příběh ještě provázán s nemocí Taylořiného táty. Dodalo to celému příběhu na dramatičnosti a doporučuji mít kapesníky po ruce, protože tohle se bez slz asi neobejde. Velice vydařené a mohu všem doporučit. Nicméně pokud hledáte knihu s vyšší obsahovou hodnotou, tak tato to není.

Markus Zusak - Zlodějka knih


Oficiální popis:
Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. 

Můj názor (může obsahovat spoiler):
Největším překvapením pro mě byla ale Zlodějka knih. Všichni ji chválili a já do doby, než jsem se do ní začetla, vůbec netušila, o čem je. A když jsem po prvních pár stránkách zjistila, že je z války, dost jsem pochybovala, že ji dočtu.

Nicméně příběh to byl opravdu silný a zanechal ve mně hluboké dojmy ještě další dny po dočtení. Malá Liesel to nemá lehké a sledujeme její život od doby, kdy přišla o svou rodinu, sledujeme její adaptaci v novém prostředí a vůbec celé její dospívání. A zuřící válka kolem tomu všemu jen dodá na dramatičnosti. 

Celý příběh vypráví smrt, tedy čteme ho z pohledu smrti. Musím říct, že je to velice originální a zajímavé podání, moc se mi to líbilo. Opravdu velice silně emotivní kniha, která vás donutí zamyslet se nad sebou a svými potřebami. 
________________♥________________

I když to z textu možná není úplně jasné, já v knize měsíce jasno mám. Je jí Zlodějka knih, která mě opravdu dostala, tohle jsem nečekala a ještě teď, víc než 14 dní po dočtení mám v sobě silné dojmy. Hned v závěsu za zlodějkou je Léto na druhý pokus.

To máme pro dnešek tedy vše a vy mi určitě dejte vědět, zda jste Zlodějku knih četli a jak se vám líbila! :) 

CONVERSATION

10 komentářů:

Back
to top