PŘEČTENO | Červen 2015

Krásný den všem,

dneska jsem tu jako tradičně každý měsíc s přečtenými knihami. Pro červen jich je celkem pět, z toho jsem jednu nedočetla. Která to byla?

Liane Moriarty - Manželovo tajemství

Oficiální popis:
Ceciliin manžel se poslední dobou chová rozhodně podivně, a Cecilia teď navíc najde na půdě tenhle záhadný dopis, nadepsaný jeho roztřesenou rukou. Otevřít jen v případě mé smrti. Tess zase manžel oznámí, že se právě zamiloval do její sestřenice; no ano, té sestřenice, se kterou byly až doteď nejlepší kamarádky, protože spolu vyrůstaly jako siamská dvojčata. Rachel před osmadvaceti lety zabili dceru, Conner Whitby, který v tom má určitě prsty, si běhá po svobodě, a jako by toho bylo málo, ta protivná snacha se chystá odvézt jejího vnuka, Rachelinu největší radost, na celé dva roky do New Yorku… Tři ženy, tři Pandořiny skříňky, jeden společný osud.

Můj názor:
Po prvních pár stránkách jsem se zase vyděsila, že se bude jednat o tři spolu nesouvisející příběhy, které nebudou mít nic společného a jen se mi budou plést. Nu, ze začátku tomu tak skutečně bylo, ztrácela jsem se ve jménech i čase, jak se po pár stránkách v další kapitole zase odehrával jiný příběh, s jinými lidmi a ještě v jiné časové rovině. Ale pak někdy uprostřed knihy nastal zlom a tři zdánlivě různé příběhy se spojily v jeden. 

Za tento zlom jsem ráda, protože nebýt spojení těchto postav, pravděpodobně bych knihu asi nedočetla. První polovina mě nudila a nevyznala jsem se v ní, druhou půlku jsem zhltla během pár hodin, jak to bylo napínavé. Takže doporučuji to nevzdávat :) 

Jojo Moyes - Stříbrná zátoka

Oficiální popis:
Liza McCullenová se nikdy nedokázala odpoutat od minulosti. Ale nedotčené pláže a uzavřená komunita obyvatel australského přímořského městečka Silver Bay jí nabízí svobodu a bezpečí, po nichž tolik touží – když už ne pro sebe, tak pro svou desetiletou dcerku Hannah. Jenomže pak přijede Mike Dormer, ubytuje se v rozpadajícím se hotýlku legendární lovkyně žraloků a shodou okolností také Liziny tety Kathleen a veškerý klid a mír Silver Bay a vlastně vše, na čem Lize záleží, je rázem v ohrožení. Tenhle škrobený límeček z Londýna chce totiž z hotýlku a zálivu, jenž skýtá útočiště velrybám, udělat prosperující turistické letovisko. A i když je to přesně ten typ člověka, kterého by Liza měla nenávidět, tak co nevidět začne ohrožovat i Lizino rozhodnutí znovu se nezamilovat do někoho, kdo si to vůbec nezaslouží...Můj názor:
Na další knihu od Jojo jsem se těšila, protože zatím všechna její díla se mi líbila. A ani toto není výjimkou. I když je děj poměrně dost předvídatelný, dokreslený o nádherné prostředí, emoce a spoustu akčních zážitků, tak mu to odpustíte. Přece jen nějaké dramatické a nečekané zvraty ale přijdou, tak si to nenechte ujít. 

Mike je typický městský chlap, který jakmile přijede na venkov, je z něj paf a zamiluje se. A je to láska jako trám, jen má jisté nelehké překážky. Spousta čtenářů toto dílo označuje za slabší od této autorky, pro mě je ale naprosto rovnocenným soupeřem s ostatními knihami od Jojo.

Cecelia Ahern - Dívka za zrcadlem

Oficiální popis:
Dvě povídky, dvě tajnosti.
Dívka za zrcadlem - Lila je šťastná, že našla muže, o jakém odjakživa snila. Když však ve svatební den vypluje na povrch tajemství z minulosti její rodiny, její život nabere naprosto nečekaný obrat. Jaké tajemství skrývá babiččin dům, opředený zvláštním kouzlem?

Stroj na vzpomínky - Říká se, že první láska se každému člověku navždy vryje do paměti. Co se však stane, když vzpomínky na milovaného člověka začnou blednout? Jeden muž se zlomeným srdcem nachází způsob, jak šťastným okamžikům vdechnout život a dát jim volný průchod…

Můj názor:
Knížka, která vám toho moc nedá. Přečtete ji za chvilku, protože nemá ani sto stránek a to, v čem se o ní píše, je nerealistické. Pohádka, podivně psaná. Za mě nejslabší dílo od této autorky, znovu bych si ho nepřečetla a vy s ním také neztrácejte čas.

Výše zmíněné knížky jsem zakoupila zde.

John Green - Hledání Aljašky

Oficiální popis:
Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.

Můj názor:
Ne. Opět, zas a znova jedno velké NE. Od Greena jsem četla celkem čtyři knihy a jen jedna se mi líbila (Hvězdy nám nepřály), ale ostatní tři byly vyloženě trápení, dvě ze tří jsem nedočetla a s třetí jsem se dotrápila až do konce. Tato kniha je tedy jednou z těch, které jsem odložila v polovině.


Hodně lidí tento příběh chválilo, ale pro mě opět jen veliké zklamání. Táhnoucí se nuda od první stránky mě stále odrazovala, ale chtěla jsem tomu dát šanci. Bohužel v polovině se to už vážně nedalo, do čtení jsem se musela nutit a po knize víceméně ani nesahala, protože jsem tušila, že nudou to zůstane. Skončila jsem někde na stránce 128 uprostřed věty, zavřela knihu a sáhla hned po jiné. Bohužel tímto u mě Green jakožto spisovatel definitivně skončil a žádnou další knihu od něj si nekoupím.

Madam Camilla - Otevřená zpověď luxusní prostitutky

Oficiální popis:
Životní příběh prostitutky, která přes všechny rány osudu zůstala silnou, vyrovnanou a hrdou ženou. Její nelehký osud, vyprávěný s nadhledem a ironií, sleduje čtenář ve dvou rovinách – pasáže o dětství, dospívání a začátcích její netradiční kariéry se prolínají s deníkovými zápisky ze současnosti, kde otevřeně, přesto decentně popisuje svůj běžný den nejen jako prostitutka a majitelka privátu, ale také jako přítelkyně, matka a žena.

Můj názor:
Tuhle knihu jsem koupila v Levných knihách, zaujala mě nejen obálka, ale i název, tyhle knihy já mám poměrně ráda, je to fajn odreagování. A navíc jsem ji četla hned po Greenovi výše zmíněném, takže mi bylo celkem jedno, co čtu, hlavně, že se to dá číst.

No a ono se to docela číst i dalo. Kniha je psána ve dvou rovinách, v jedné Camille vypráví svůj příběh od začátku, od dětství, jak vyrůstala, jak žila a jak se k prostituci dostala. Jenže kapitoly jsou prokládané zápisky "z deníku" a to je katastrofa. Kdyby byla kniha jen vyprávění, byla by fajn, ale tyhle zápisky ji hodně shodily. Snad každý druhý zápisek začíná slovek "tak". Tak mám dneska konečně volno, Tak jsem konečně zašla na tu sociálku, Tak jsem se konečně dočkala. Tak jsem si dnes pěkně mákla. A nebo druhý typ začátku těchto výpisků - To byl zase den. Konečně je pátek. Vstala jsem úplně rozlámaná. Dnešek uběhl tak nějak nijak. -> Tohle čtenáře rozhodně ke čtení nenaláká, mě to spíše odrazovalo a zhruba od poloviny knihy jsem tyto zápisy jen prolétla, víceméně přeskakovala.

Co mi ale sakra vadí - pravopisné chyby. Y/I, S/Z, chybějící čárky v textu. To sakra ta kniha neměla žádnou korekturu?! Nejsem žádný češtinář, ale některé chyb opravdu dost bily do očí. 


Pro měsíc červen máme zase v TOP knize jasno. I když se mi nakonec Manželovo tajemství líbilo, tak knihou měsíce června je pro mě jednoznačně Stříbrná zátoka. Ta se mi líbila od začátku až do poslední věty a klidně bych se k ní moc ráda vrátila a začetla se znovu. Romantický oddychový příběh propletený napětím je to, co na léto potřebuji. 

Doufám, že se vám další knižní report líbil a budu ráda, když se podělíte o tipy na čtení :) 

CONVERSATION

5 komentářů:

Charmedka řekl(a)...

Dívku za zrcadlem jsem četla a líbila se mi jen tahle povídka, knížka jsem měla přečtenou za hodinu a jo, asi je to nejslabší kniha ze všech. Já jen doufám, že brzy autorce vyjde nějaká nová. Hledání Aljašky si chci také přečíst, ale prvně si pořídim Papírová města a od Jojo Moyes mám také v plánu něco přečíst.
V červnu jsem přečetla sedm knih, tak jsem ráda, že jsem se více hnula.
Giveaway / Knižní regál

Nicol řekl(a)...

od Jojo bych si rada také neco precetla a minuly tyden jsem si koupila Manzelovo tajemstvi, tak jsem na to zvedava :) hrozně moc se mi líbí obálka knihy :) na tu zpoved prostitutky jsem v knihách také koukala, ale asi me to nejak neoslovilo

http://puntikaty-blog.blog.cz/

Ad Gundová řekl(a)...

Strašne mi pripomínaš moju kamošku Viki :) Ona má prečítaných niekoľko stoviek kníh ( skoro už 800 ) a to má 18 rokov ...
www.aduliksun.blogspot.sk

Verča řekl(a)...

Díky za další tipy :) Manželovo tajemství jsem dočetla s vypětím všech sil. Na Hledání Aljašky se teprve chystám. Papírová města u mně byla totální propadák, tak mám z této knihy docela strach :(

Karolína B. řekl(a)...

knížky s gramatickými chybami jsou vážně průser a ostuda :/ každopádně mi ta poslední kniha připomíná seriál "Tajný deník call girl". já se teď chystám na "Divočinu" od Cheryl Strayed.

Back
to top