Přečteno: Únor 2015

Další měsíc se překulil. Jestli to bude plynout takhle rychle, než se ohlédnu, budou tu zase Vánoce. Ale o čase to dneska není. Dnes je to o přečtených knížkách v únoru!

Rainbow Rowell - Eleanor a Park

Až neuvěřitelně pravdivý příběh obyčejných lidí, které denně potkáváme a kteří žijí mezi námi. Ne každý kluk je dokonalý a inteligentní svalovec a ne každá holka je přitažlivá krasavice s úžasnou postavou, po které všichni touží. 

Eleanor je až příliš obézní a její styl oblékání ani jejím kilům nepřeje. Park je zase moc vychrtlý, navíc Asiat. Dvě postavy, které nezapadají do prostředí, ve kterém žijí a zároveň postavy, které ač jsou úplně odlišné, mají mnohé společné.

Když oba zjistí, že i přes odlišnosti k sobě mají blízko, začne vznikat nový vztah, kterému okolnosti nepřejí. Oba se ho snaží udržet na živu, ale je možné ještě vzkřísit něco, co už umírá?

Můj názor:
Ač jsem podle anotace moc neočekávala, nakonec jsem byla příjemně překvapena. Kniha se tváří jako pubertální záležitost, ale když se nad ní člověk zamyslí, zjistí, že její myšlenky sahají dál. Moc se mi líbila, velice pěkně se četla a byla napínavá, takže jsem se od ní nemohla ani odtrhnout. A stejně jako v životě - ne vše končí dobře.

Yoli, 2014, 335 stran


Gillian Flynn - Zmizelá

Všichni si myslí, že Nick a Amy mají skvělé manželství, jen oni dva vědí, že to není pravda. Nick má plné zuby své manželky a tak ji podvádí, Amy má dost jeho výmluv pro to, aby mohl prchat za milenkou a tak začíná jedna velká hra.

Amy v den pátého výročí manželství záhadně mizí. Únos? Vražda? To nikdo neví, důkazy nasvědčují obojímu a všechno ukazuje, že viníkem je Nick, který až do poslední chvíle netuší, co se to děje. Jenže pak mu to dojde.

Amy na něj ušila boudu a chtěla se mu pomstít za to, že v každé volné chvíli prchá za mladičkou milenkou. Jak tohle může dopadnout?

Můj názor:
Ze začátku mi přišlo, že v knize je zbytečně moc omáčky okolo, ale v druhé půlce jsem pochopila že ta omáčka je nezbytná pro to, aby si čtenář spojil všechno dohromady. Skvěle napsané, myslíte si, že víte, jak to je, obviňujete toho a toho hrdinu a na další stránce je vše jinak a vy se hrdinovi omlouváte, že jste ho neprávem považovali za vraha.

Bylo i celkem úspěšně zfilmováno, takže pokud se vám nechce číst, nabízí se druhá možnost. Já však doporučuji nejdříve číst a potom koukat. V roli Nicka Ben Affleck, v roli Amy Rosamund Pike. Ben mi tam moc nepasoval, ale Rose to zahrála moc dobře, mrcha jak se patří! :)

P.S.: Nesnáším AMY! Je to taková mrcha, které všechno prošlo! Být Nickem, omlátila bych ji hlavu o schodiště! Nemohla bych s někým takovým žít ani minutu!

2013, Knižní klub, 528 stran


Alexandra Potter - Není přání jako přání

Zrzka Heather žijící v Londýně se stále snaží vyrovnat s nevěrou svého nyní již bývalého přítele a snaží se splatit byt. Přes své zachmuřené myšlenky narazí na starou cikánku, která ji vnutí štěstíčko. Vřes, který plní přání.

Postupně se vše mění a zdá se, že k lepšímu, i když jsou to jen maličkosti. Volné parkovací místo, které je vždy obsazené, sendviče, které jsou vždy vyprodané. Poslední pár bot její velikosti s výraznou slevou. I práci se začíná dařit a byt pomáhá splácet nový nájemník, kterému Heather pronajala pokoj. Dokonce si ji všimne i soused, kterého považovala za dokonalého.

Jenže jak se ukáže, někdy je dokonalosti až příliš. Zato Gabe je za skvělého chlapíka! Pomalu se spolu začínají přátelit a skvěle si rozumí a doplňují se. Jenže Gabe je v Londýně jen na skok a navíc má přítelkyni...

Můj názor:
Těžce naivní oddychovka, u které jsem si odpočnula, protože jsem věděla, jak to dopadne. Ale stejně mě to nutilo číst dál a dál. Skvěle napsané, i když někdy trochu nereálné situace, v kterých se hlavní hrdinka chovala jako blbka. Ale přiznejme si to, někdy jsme také takové.

Za mě fajn čtení, líbilo se mi to a určitě si od této autorky přečtu něco dalšího.

2011, Radioservis, 311 stran


Jonas Jonasson - Analfabetka, která uměla počítat

Nombeko, která se narodila v Jihoafrické republice v chudinské čtvrti Sowet, už od dětství pracovala jako vynašečka latrín. Její inteligence je nevídaně velká a převyšuje i mnohem starší lidi a ačkoli neumí číst, s čísly to opravdu umí.

Díky tomu se Nombeko stane ještě jako dítě pravou rukou svého šéfa, ale jelikož zde nevidí žádný další kariérní postup, rozhodne se změnit lokalitu. Bohužel jí ale na chodníku srazí opilý řidič. Ač je to blb, tak má dobré právníky, kteří hodí vinu na Nombeko, která svým nárazem poškodila inženýrovi auto a jako trest si má u něj odpykat sedm let jako uklízečka.

Nombeko tedy nemá na výběr a je zavřená za elektrickým plotem, kde se teprve začne odehrávat to pravé dobrodružství. Zjistí totiž, že inženýr, ačkoli je to totální blb, který si neumí spočítat snad ani jedna plus jedna, má kolem sebe poměrně schopné lidi, kteří sestrojují atomové bomby. Vyrobit se jich má šest, jenže inženýr neumí počítat a tak vznikne sedmá. Ta je omylem poslána Nombeko, která mezitím uprchla, místo balíku s antilopím masem.

V knize se prolínají dva příběhy, příběh Nombeko a příběh Ingmara. Tyto příběhy se ale pak spojí v jeden a celá kniha začne dávat smysl

Můj názor:
V první větě se hned přiznám, že se mi Analfabetka líbila daleko víc, než Stoletý stařík (klik). Nombeko mi byla od prvních pár stránek čím dál tím více sympatická, nic neuspěchala, nad vším se důkladně zamyslela.

V první chvíli jsem si myslela, že příběh Ingmara bude něco jako návraty do minulosti u staříka, ale mile mě překvapilo, jak se nakonec oba příběhy spojily.

2014, Panteon, 414 stran
Děkuji eshopu Dobré knihy za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit zde.
_________________♥________________

A jak jsem slíbila, hodlám každý měsíc pokračovat vyhlášením TOP knihy. Pro tentokrát byl výběr opravdu těžký, jelikož se mi všechny přečtené knihy líbily a přečetla bych si je znovu. Po dlouhé pročítání a rozmýšlení jsem ale za knihu měsíce února vybrala Analfabetku.


Pro dnešek mě zajímá především to, zda jste Analfabetku také četli a jak se vám líbila? Byla pro vás také lepší? 

CONVERSATION

8 komentářů:

Lori Horton řekl(a)...

Analfabetku jsem nečetla, ale moc děkuji za zajímavé knižní tipy. Vždycky se ráda podívám na názor ostatních a už mnohokrát jsem se díky takovým to článkům seznámila se zajímavými knížkami. Nejspíše si přečtu knížku Zmizelá, ta mě zaujala asi nejvíce :)

Blog by Lori Horton

p.e.t řekl(a)...

Stoletého staříka jsem nečetla, ale Analfabetka mě tedy bohužel nijak neuchvátila. Všichni psali, jak je to vtipné, ale asi mám divný smysl pro humor a nijak zvlášť mě to nezaujalo... :)

http://kiss-beauty.blogspot.cz/

Charmedka řekl(a)...

Není přání jako přání se mi také líbilo, mnohem lepší jak Já a pan Darcy.
Beauty of pink / Knižní regál

Veronika Haisová řekl(a)...

Díky za opět skvělé recenze! už jsem si podle Tvých článků vypsala, které knihy bych si ráda přečetla a po dnešním dni se mi můj seznam opět trochu rozroste:( Já za únor přečetla pouze 2 knížky a článek musím teprve dnes dopsat - nějak mi honí čas!
Zmizelou jsem viděla prozatím jen film ale knížka mi láká čím dál tím víc:)

http://lifewithveronica.blogspot.cz/

Hanka řekl(a)...

Gone Girl si chci přečíst a to Není přání jako přání mne zaujalo. Díky za tip! Teď ale čtu trilogii Dokonalý svět, tak až potom :)

Hanka z www.fashion-lists.blogspot.cz

ʙᴇɪɴɢ ᴀs ᴀɴ ᴍᴏɴɪᴄᴀ řekl(a)...

Knihu Eleanor & Park som si prečítala aj ja. A aj napriek tomu že ma zo začiatku nudila, stala sa jednou z mojich najobľúbenejších :)

Eva Hnilicová řekl(a)...

Ta analfabetka me zaujala :)

Nicol řekl(a)...

Zmizelou jsem prvně tedy viděla a pak až přečetla a nevadí mi toto pořadí, i když většině lidí ano :) tahle knížka (i film) se zařadili mezi ty nejlepší, co jsem četla/viděla :)

http://puntikaty-blog.blog.cz/

Back
to top