Přečteno: Květen 1/2

V poslední době jedna ze stále dokola omílaných knižních sérií. Mnozí říkají, že pokud se vám líbily Hunger Games (recenze zde), tak jsem vám bude líbit i Divergence. No tak jsem se na ní podívala zblízka!Divergence - Veronica Roth

První díl trilogie.

Město Chicago je rozděleno do pěti frakcí, z nichž každá uznává jiné priority - Upřímnost, Odevzdanost, Mírumilovnost, Sečtělost a Neohroženost. Každý si ve svých šestnácti letech musí vybrat, kam bude patřit, kam se začlení a kde zůstane do konce života. Nikdo přece nechce být odpadlíkem a žít na kraji civilizace z minima, které mu poskytnou frakce. 

Talentová zkouška, kterou každý mladistvý podstupuje před samotným výběrem, má pak každému ukázat, pro jakou frakci se hodí nejvíce. Jenže výsledky Beatrice Priorové jsou nejasné, má předpoklady hned pro tři frakce. Beatrice se dozvídá, že tito lidé se nazývají divergentní a hrozí jim zabití.Vedoucí zkoušky tak její výsledky zfalšuje a je jen na ní, pro jakou frakci se rozhodne. 

A tak Beatrice opouští svou rodinu i svého bratra, který se přidal k Sečtělým a sama přebíhá k Neohroženým, kde je nebezpečí na denním pořádku. I přes to všechno je ale Tris, jak si nechává říkat. jedním z nejlepších nováčků. A samozřejmě si toho všímá i její instruktor, který si nechává říkat Čtyřka.

A ten začíná tušit, že nejen, že je Tris nadaná a líbí se mu, ale možná je i divergentní... Jenže v tu chvíli byla kvůli vražedné simulaci svržena Odevzdanost, padla i Neohroženost, zemřelo spousta lidí a chystá se válka... 

Dlouho jsem se k této knižní sérii odhodlávala, nakonec ale nelituji. Příběh byl čtivý, i když prvních pár stránek ve mě vyvolalo zmatek o čem že to vlastně bude. Ale bavila mě odhodlanost Tris i to, jak po sobě s Čtyřkou pokukují.

Kniha byla zfilmována a na stejnojmenný film můžete zavítat do kina, měl premiéru teprve v březnu tohoto roku. 

CooBoo, 2012, 344 stran, zfilmováno


Rezistence - Veronica Roth

Druhý díl trilogie.

Válka mezi frakcemi pokračuje, Sečtělí v čele s Jeanine Matthewsovou  chtějí odhalit všechny divergentní, aby na nich mohly zkoušet různá séra a vládnout všem frakcím. A jelikož Odevzdanost a Neohroženost padla, nachází lidé z Neohroženosti útočiště u Mírumilovných a Upřímných. Ale mohou tam vůbec vydržet, když tam nepatří?

Vypadá to, že jediná možnost, jak se dá zabránit Sečtělým vraždit, je obětovat se jako pokusný králík. Toho se chce samozřejmě ujmout Tris. Ale Čtyřka má také svou hlavu a v žádném případě nechce dopustit, aby jeho láska trpěla...

Další akční díl, který mne bavil stejně, jako ten první. Kniha je nabitá napětím a nebezpečnými akcemi, u kterých si koušete málem nehty a čekáte, jak dopadnou.

CooBoo, 2012, 368 stranAliance - Veronica Roth

Třetí a poslední díl série.

Poslední rozdělení do frakcí se hroutí, svět, jaký lidé z frakcí dříve znali, je pomalu zničen a vytváří se nový systém žití. Jak se ale žije za městem, kde je nejisté zázemí?

To zjišťuje Tris i Tobias, když se vydají do areálu, kde se zkoumají genetické predispozice. A dozvídají se konečně, co přesně divergence znamená. Poznávají svět, který je za plotem a zjišťují, že frakce byla vlastně jen genetickým pokusem.

Chicago je nyní rozděleno na dva proti sobě jdoucí tábory - Alianci a odpadlíky. Kdo vyhraje? Jak se bude nadále žít, když stávající systém zanikl? Najdou lidé bezpečné místo, kde by mohli zůstat?

Tento díl si mě naprosto dostal svým koncem. Bylo mi jasné, že to přece musí skončit dobře, jako většina knih. Ale opak je pravdou. Téměř do poslední stánky jsem si nebyla jistá koncem, mé představy se naprosto rozplynuly. Ale na druhou stranu jsem ráda, že kniha skončila tak, jak skončila. Ne vždy totiž vše končí dobře, že :)

Zhodnocení série:

Jak jsem již psala na začátku, dlouho jsem se rozmýšlela, zda se do této série pouštět, ale jsem ráda, že jsem se rozhodla k jejímu přečtení. Líbila se mi, na Hunger Games to sice nemělo ani zdaleka, ale i tak to bylo fajn čtení, všechny tři knihy jsem přečetla za nějakých deset dní, četlo se to moc dobře. Ale jak říkám, Hunger Games jsou lepší :) 

CONVERSATION

3 komentářů:

Danča Vostradovská řekl(a)...

Přečetla jsem je všechny jedním dechem :) úžasné knížky, i když film mě moc neoslovil.. stále jsou pro mě ale topovka Hunger Games :D

Anonymní řekl(a)...

Série je super, Hunger games mě baví, ale třetí díl jsem prostě nedočetla, tyhle knížky jsou pro mě lepší :-) A jdu se vrhnout na Alianci!

Le Poisson - Lifestyle/Beauty blog

Caroline Red-haired řekl(a)...

Nechápu jak jsem mohla tento článek přehlédnout!!! Jsem teď přímo posedlá DIvergencí - filmem, ale i knihu jsem měla za den přečtenou :D Na Hunger games čekám, až mi je někdo vrátí do knihovny... A bohužel si další dva díly knížky nebudu moct přečíst, protože by mi to zkazilo film (když ale nejdřív vidím film a pak čtu knihu, tak to funguje výborně, v knize je to detailnější). Takže si Rezistenci a Aliance zřejmě ještě dlouho počkám, pokud teda budu mít tu trpělivost...

Back
to top