Jak na vlastní doménu

Spousta z vás si všimlo (a ti, kteří ne, se o tom dočetli v článku), že jsem svému blogu dopřála měsíc před druhými narozeninami vlastní doménu. Je to tak trochu dárek i pro vás - žádné zdlouhavé a krkolomné vypisování názvu, ale rychle a jednoduše - www.blueberrypink.cz!

K tomu se samozřejmě váže spousta dotazů, jelikož spoustu z vás, co mě sledujete, máte také blogy a uvažujete o doméně. Abych nemusela odpovídat každému zvlášť, tak jsem se rozhodla přidat tento post, v kterém vám shrnu základní fakta a ukážu, jak doménu zakoupit a jak jí aktivovat. Na mém blogu mi ji aktivoval šikovný fotograf Tomáš Auer a já ji pak pomohla aktivovat Lucce na blogu Angel Inspiration a tím si proces trochu zapamatovala. Doufám, že natolik, aby i vám byl přínosem :)

Základem všeho je samozřejmě zakoupená doména. Na internetu najdete spoustu poskytovatelů, já hledala podle recenzí a zaujal mě Wedos a nakonec mi byl i doporučen. Do mého návodu bude zapojen právě tento portál, pokud si vy osobně vyberete jiný, je to jen na vás, nastavení by mělo být obdobné, ale nezaručuji to.

Jak zakoupit doménu?

Jednoduše. Nejdřív je ale třeba zjistit, zda je vůbec volná a zda ji již nemá zakoupenou někdo jiný. Hned na úvodní stránce Wedosu se to zjistit dá. Stačí, když do pole napíšete název, jaký chcete mít pro svou doménu a kliknete na ověřit. Já nyní používala smyšlenou, pouze testovací za účelem napsání tohoto článku. Napsala jsem tedy to bílého pole testbp, pak si můžete pomocí šipky vedle navolit doménu (cz, com, eu...) a stačí kliknout na zelené tlačítko ověřit.


Na další stránce vám pak vyběhne tabulka s nabídkou, kde můžete zjistit dostupnost domény a její cenu. Pokud není vámi zvolený název volný, zkuste jiný nebo ho zkuste nějak zaonačit pomocí pomlček apod. Pokud je volný, stačí už jen kliknout na Objednat.


Po kliknutí na objednat už vás to vyzve k zadávání údajů pro objednávku, která má hned několik kroků. V prvním vybíráte doménu. Můžete si zvolit délku registrace, která je od 1 roku až na 10 let. Já registrovala zatím jen na jeden rok s tím, že před uplynutím roku přijde na mail upomínka o blížícím se konci a výzva k uhrazení další částky na další rok.

Pokud máte blog na blogspotu, webhosting kupovat nemusíte. Bohužel já jsem to nevěděla, takže jsem ho zakoupila a nakonec ho ani nevyužiji. Zaškrtněte tedy možnost "po dokončení objednávky neobjednávat webhosting". Naskočí vám cena, kterou budete muset zaplatit, aby vaše doména byla vaše. Jak vidíte, 151 Kč na rok opravdu není moc. Pak stačí zaškrtnout souhlas s podmínkami a kliknout na pokračovat.


Na další stránce stačí zaškrtnout akorát souhlas s podmínkami a můžete pokračovat.


Další stránka pak slouží k vyplnění vašich údajů. Přihlášení nevyplňujete, pokud jste nový zákazník. V dalších krocích pak vyplníte údaje o sobě jako o majiteli domény, fakturační údaje a nakonec objednávku potvrdíte. Tak daleko já už jsem neklikala, aby mi to neregistrovalo novou doménu a nemusela jsem platit další, když už tu, co chci, mám.


Po potvrzení objednávky vám na mail přijde výzva k úhradě ceny za doménu. Můžete uhradit hned několika způsoby, já si vybrala on-line platbu kartou přes internet a do 5 minut bylo vše vyřízeno a zaplaceno, připraveno k použití.

Pak už přichází na řadu to horší. Ale nebojte, se mnou není žádný návod složitý :)

Nastavení domény, propojení s bloggerem

Přejděte do Bloggeru a do jeho nastavení, zvolte Základní. V sekci Publikování pak pod adresou vašeho blogu klikněte na +Přidat vlastní doménu.


Po kliknutí se vám rozevře širší nabídka. Do červeně vyznačeného rámečku napište vaši doménu tak, jak jste si ji registrovali u poskytovatele, včetně www. A pak klikněte na Uložit.


Vyskočí vám chyba. Tady ji ale za chybu nepovažujeme, jelikož potřebujeme informace, které nám vyplivne. Jsou to ty v červeném rámečku a budeme s nimi pracovat u poskytovatele domény, tedy tam, kde jste ji zakoupili.


Nevím, jak vypadají jiné weby, já budu přizpůsobovat návod Wedosu. V šedé horní liště překlikněte na záložku DNS a až vám naskočí seznam domén, před tou svou registrovanou klikněte na okénko vyznačené šipkou.


Naskočí vám něco podobného, jako můžete vidět níže. Jen tam budete mít méně řádků, já už tam mám něco přidáno :) Pracovat budeme v rámečku pod tabulkou - Přidání záznamu.


Do Přidání záznamů budeme přidávat to, co na nás vyskočilo jako chyba v Bloggeru. Překlikněte se tedy tam, kopírujte jednotlivé části a vkládejte do příslušných rámečků tak, jako to vidíte níže. Pozor, typ nepřidáváme A, ale CNAME. Vyplňte nejprve jeden řádek, klikněte na přidat a pak stejným způsobem přidejte řádek druhý. Nezapomeňte nahoře nad oranžovým záhlavím tabulky kliknout na Aplikovat změny. Během pár minut by se vám to mělo do záznamů načíst. Načtení zjistíte v bloggeru tak, že znovu uložíte vaši doménu tak, jak jste to dělali, než vám naskočila chyba.


Potom potřebujeme ještě nastavit A záznamy. K tomu musíte získat 4 IP adresy. Najdete je v tomto odkazu jako devátý bod. Budete je přidávat stejně jako CNAME záznamy, jen jako typ zvolíte A. Adresy pak píšete do pole data, pole název zůstává prázdné. Přidávejte opět po jednom a až přidáte všechny čtyři, musíte opět kliknout na Aplikovat změny. Opět to chviličku potrvá, měla jsem vždy ale vše hotové do deseti minut.


Pak se zase přesuneme do bloggeru. Vedle adresy blogu klikneme na červeně vyznačené Upravit.


A už zbývá jen zaškrtnout přesměrování dle vzoru na obrázku a uložit.


Hotovo, konec. Teď, když vyzkoušíte zadat do adresního řádku vaši registrovanou doménu, měla by fungovat.

Uff, byla celkem fuška dát tento návod dohromady, zabralo mi to spoustu hodin, tak doufám, že vám bude nápomocný. Určitě mi nezapomeňte napsat svůj názor a také to jak vám pomohl návod při registrování domény, pokud se ji rozhodnete zakoupit. A nakonec se klidně pochlubte s vašimi doménami, ráda omrknu vaše blogy!

Pokud vám cokoli nebude fungovat nebo budete s něčím potřebovat pomoct, neváhejte a pište, pokud budu vědět, ráda pomohu.

Vaše absolutně vyčerpaná, ospalá a unavená Veronika

CONVERSATION

37 komentářů:

JBYbyPetra ♥ řekl(a)...

Super! Snad to s tímto postupem zvládnu :-)

Bára řekl(a)...

Milá Verčo, návod je naprosto geniální a věřím, že příští měsíc (po výplatě) udělám mému blogu vlastní doménu :-D zatím tedy zdravím z blogspotového bára.kára

Adriana Martinovičová řekl(a)...

Páni, pěkně sis vyhrála! :-O Každopádně super s k nové doméně ještě jednou gratuluju ;)
http://something-times.blogspot.cz/

Alice in Wonderland CZ řekl(a)...

návod už mám uložený a doufám, že ho co nejdříve použiji :)) ráda bych také svou doménu :))

Šári řekl(a)...

Jseš úžasná! O doméně docela přemýšlím takže se mi tvůj návod bude jistě hodit. ;)

evey řekl(a)...

Skvěle udělaný, podrobný návod :) třeba se mi bude někdy hodit, až budu mít takový úspěšný blog jako ty :)

Blueberry Pink řekl(a)...

Díky za poklony holky, až návod vyzkoušíte, dejte mi prosím vědět, zda je srozumitelný a zda vám tam něco nechybí abych případně doplnila pro další generace :)

Kami La řekl(a)...

To je supr postup Veru, děkuju moc! :)
TWF Kami*

pampuska řekl(a)...

Ahoj, díky za návod, vše proběhlo dobře, doménu jsem si registrovala, postupovala podle tvých pokynů, ale poslední krok -přesměrování se v nastavení bloggeru nevidím :-(

Blueberry Pink řekl(a)...

A nemáš to už třeba zaškrtnuté z dřívějška? Funguje ti doména, když ji zadáš do adresního řádku?

Jana řekl(a)...

Jééé, to jsem netušila, že je to tak složité :(. Když to vidím, tak se mi do toho nechce :-D

Daniela P řekl(a)...

Všimla jsem si, že máš v nabídce vlevo Komentáře. Předpokládám, že tam se ti zobrazují nové komentáře. Jak je možné, že je tam nemám? :D díky

Blueberry Pink řekl(a)...

Kde myslíš, v blogspotu? Tam je nastavení komentářů ;)

Daniela P řekl(a)...

Jojo, prostě mi to tam chybí. A není něco, kde bych viděla nové komentáře? i u starších příspěvků? protože kontroluji jen nové komentáře u nových příspěvků, ale když někdo okomentuje něco starého, tak mu nemůžu odpovědět :)

Blueberry Pink řekl(a)...

Tak si nech zasílat upozornění na mail o přidání nového komenáře, tak neztratíš nikdy přehled. Mrkni do blogger tips, je tam článek na téma komentáře :)

Anonymní řekl(a)...

Díky za návod - určitě ti dal moc práce, ale je hodně přínosný pro ostatní.:)
Jen se chci ještě zeptat, když jsi přešla na novou adresu a někdo z tvých čtenářů třeba zadal ještě tu starou - přesměrovalo ho to nebo mu blog na staré adrese už zobrazit nešel vůbec?

Blueberry Pink řekl(a)...

Je to přesměrované. Zkus zadat starou adresu a mělo by tě to přehodit sem na tuhle ;) Já když to tak udělám, tak mě to automaticky kopne sem na tu novou ;)

Ely řekl(a)...

Mnohokrát děkuju za článek a skvělý návod! V budoucnu budu určitě podle tebou popsaných kroků postupovat a jsem tedy moc ráda, že už vím, jak na to :)

Dominika R. Sch. řekl(a)...

Veru, super super, od včera jsem tento článek četla asi 10x, včera zaplaceno, dneska aktivováno, zapotila jsem se u toho, když jsem spletla jeden krok a nevěděla který z těch připsaných řádků je ten špatný, ale fungujuuu =) http://www.piecesofmyworld.cz/ Díky moc za článek =)

Biela Mačka řekl(a)...

Ake vyhody a nevyhody v tom vidis po skoro roku?
Kaviareň u mačky

Blueberry Pink řekl(a)...

Výhody - krátká a jednoduchá adresa, vše zatím šlape bez problému. Nevýhody jsem žádné nezjistila.

Biela Mačka řekl(a)...

Ja som si tiez chcela zakupit vlastnu domenu /pre inu neblogovu stranku na webnode/, ale nevyhodu som videla v tom, ze ak sa raz rozhodnem nezaplatit poplatok, neda sa prejst znovu na adresu s webnode, ale zrusia celu stranku. Takze som bez vlastnej domeny.
Kaviareň u mačky

Helena Martincova řekl(a)...

Zdravím, nastavila jsem si doménu přesně jako ty (dle návodu, který uvadíš), dnes jsem zjistila, že když do adresního řádku prohlížeče napíšu adresu bez www (tedy jen vegangirlcookseasy.cz) zobrazí se stránka wedosu s informací, že miniweb je aktivní atd. Nevíš, čím by to mohlo být? díky

Blueberry Pink řekl(a)...

Ahoj, to netuším, protože když já to napíšu bez www, normálně mi to naběhne :) Zaškrtla jsi to přesměrování v posledním kroce?

Helena Martincova řekl(a)...

právě že zaškrtla, normálně to fungovalo bez www, až dnes, náhodou jsem to zkusila a toto ...:-(

Dazz řekl(a)...

Díky za skvělý návod, tak už taky konečně funguji na vlastní doméně - dazzlicious.cz :)

AJ LAF FEŠN řekl(a)...

Děkuji za pěkný a podrobný návod..Využil jsem ho dnes k zaregistrování http://www.ajlaffesn.cz A můžu jen doporučit, není se čeho bát, je to mnohem hezčí a verim ze i pro ctenare prijemnejsi.

Maličko jsem se jen ztratil při přidávání záznamů, zde stojí za zmínku, že se musím např. v levém panelu přepnout do "Editace DNS záznamů" Měl jsem stejný problém jako komentář od "Helena Martincova". Na chatu podpory mi bylo poraděno 1. ať počkám hodinku na naskočení (ale vidim, ze uzivatelka s komentarem ma problem stale a 2. at smazu z nabidky v pripadavani záznamů dva radky, ktere tam jsou od tovarniho nastaveni "46.28.105.2 "

Návod je to tedy super, moc děkuji a kdyby jste si nevědeli rady, podpora wedos na chatu vám ráda poradí.

Lukáš
http://www.ajlaffesn.cz

Ad Gundová řekl(a)...

Ja som to teraz dokončila. Tým, že som zo Slovenska, tak sa to dosť predĺžilo. Dokopy mi to trvalo dva dni ... :/ Ale nakoniec sa podarilo. Chyba nebola v tvojom postupe, ale dlho trvali úkony zo strany banky či stránky :)

www.aduliksun.com

Zelený Koktejl řekl(a)...

Moc děkuji za skvělě popsaný návod. Už dlouho jsem chtěla vlastní doménu, ale to nastavování CNAME, A ... mě děsilo. Ale opravdu to nic není. Takže ... ještě jednou moc děkuji. Jana

Péťa Elblová řekl(a)...

Moc Ti za tento návod děkuji! :)

Barbora Aydin řekl(a)...

Bože díky! Hotovo! Bez návodu bych byla v pasti. www.zivotsturkem.cz

Pavla Kopuletá řekl(a)...

Super článek, také se na vlastní doménu chystám. Jen se chci zeptat, pokud budu mít vlastní doménu, nepřijdu o žádné články nebo o ty, které mám v konceptech a podobně? Blog bude tak, jak ho mám teď? Děkuji za odpověď :-)

Blueberry Pink řekl(a)...

Vše by mělo zůstat při starém, mění se jen adresa.

Dítě světa řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Dítě světa řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Mazli Machova řekl(a)...

Skvělý článek Veru! Moc mi pomohl. Konečně má můj blog taky zbrusu nový kabátek <3 www.martimach.cz

Zatancuj si se mnou řekl(a)...

Děkuji! Návod mi moc pomohl. Díky za tvůj čas. Šlo to jako po másle. :)

Back
to top