Jak na vlastní doménu

Spousta z vás si všimlo (a ti, kteří ne, se o tom dočetli v článku), že jsem svému blogu dopřála měsíc před druhými narozeninami vlastní doménu. Je to tak trochu dárek i pro vás - žádné zdlouhavé a krkolomné vypisování názvu, ale rychle a jednoduše - www.blueberrypink.cz!

K tomu se samozřejmě váže spousta dotazů, jelikož spoustu z vás, co mě sledujete, máte také blogy a uvažujete o doméně. Abych nemusela odpovídat každému zvlášť, tak jsem se rozhodla přidat tento post, v kterém vám shrnu základní fakta a ukážu, jak doménu zakoupit a jak jí aktivovat. Na mém blogu mi ji aktivoval šikovný fotograf Tomáš Auer a já ji pak pomohla aktivovat Lucce na blogu Angel Inspiration a tím si proces trochu zapamatovala. Doufám, že natolik, aby i vám byl přínosem :)

Základem všeho je samozřejmě zakoupená doména. Na internetu najdete spoustu poskytovatelů, já hledala podle recenzí a zaujal mě Wedos a nakonec mi byl i doporučen. Do mého návodu bude zapojen právě tento portál, pokud si vy osobně vyberete jiný, je to jen na vás, nastavení by mělo být obdobné, ale nezaručuji to.

Jak zakoupit doménu?

Jednoduše. Nejdřív je ale třeba zjistit, zda je vůbec volná a zda ji již nemá zakoupenou někdo jiný. Hned na úvodní stránce Wedosu se to zjistit dá. Stačí, když do pole napíšete název, jaký chcete mít pro svou doménu a kliknete na ověřit. Já nyní používala smyšlenou, pouze testovací za účelem napsání tohoto článku. Napsala jsem tedy to bílého pole testbp, pak si můžete pomocí šipky vedle navolit doménu (cz, com, eu...) a stačí kliknout na zelené tlačítko ověřit.


Na další stránce vám pak vyběhne tabulka s nabídkou, kde můžete zjistit dostupnost domény a její cenu. Pokud není vámi zvolený název volný, zkuste jiný nebo ho zkuste nějak zaonačit pomocí pomlček apod. Pokud je volný, stačí už jen kliknout na Objednat.


Po kliknutí na objednat už vás to vyzve k zadávání údajů pro objednávku, která má hned několik kroků. V prvním vybíráte doménu. Můžete si zvolit délku registrace, která je od 1 roku až na 10 let. Já registrovala zatím jen na jeden rok s tím, že před uplynutím roku přijde na mail upomínka o blížícím se konci a výzva k uhrazení další částky na další rok.

Pokud máte blog na blogspotu, webhosting kupovat nemusíte. Bohužel já jsem to nevěděla, takže jsem ho zakoupila a nakonec ho ani nevyužiji. Zaškrtněte tedy možnost "po dokončení objednávky neobjednávat webhosting". Naskočí vám cena, kterou budete muset zaplatit, aby vaše doména byla vaše. Jak vidíte, 151 Kč na rok opravdu není moc. Pak stačí zaškrtnout souhlas s podmínkami a kliknout na pokračovat.


Na další stránce stačí zaškrtnout akorát souhlas s podmínkami a můžete pokračovat.


Další stránka pak slouží k vyplnění vašich údajů. Přihlášení nevyplňujete, pokud jste nový zákazník. V dalších krocích pak vyplníte údaje o sobě jako o majiteli domény, fakturační údaje a nakonec objednávku potvrdíte. Tak daleko já už jsem neklikala, aby mi to neregistrovalo novou doménu a nemusela jsem platit další, když už tu, co chci, mám.


Po potvrzení objednávky vám na mail přijde výzva k úhradě ceny za doménu. Můžete uhradit hned několika způsoby, já si vybrala on-line platbu kartou přes internet a do 5 minut bylo vše vyřízeno a zaplaceno, připraveno k použití.

Pak už přichází na řadu to horší. Ale nebojte, se mnou není žádný návod složitý :)

Nastavení domény, propojení s bloggerem

Přejděte do Bloggeru a do jeho nastavení, zvolte Základní. V sekci Publikování pak pod adresou vašeho blogu klikněte na +Přidat vlastní doménu.


Po kliknutí se vám rozevře širší nabídka. Do červeně vyznačeného rámečku napište vaši doménu tak, jak jste si ji registrovali u poskytovatele, včetně www. A pak klikněte na Uložit.


Vyskočí vám chyba. Tady ji ale za chybu nepovažujeme, jelikož potřebujeme informace, které nám vyplivne. Jsou to ty v červeném rámečku a budeme s nimi pracovat u poskytovatele domény, tedy tam, kde jste ji zakoupili.


Nevím, jak vypadají jiné weby, já budu přizpůsobovat návod Wedosu. V šedé horní liště překlikněte na záložku DNS a až vám naskočí seznam domén, před tou svou registrovanou klikněte na okénko vyznačené šipkou.


Naskočí vám něco podobného, jako můžete vidět níže. Jen tam budete mít méně řádků, já už tam mám něco přidáno :) Pracovat budeme v rámečku pod tabulkou - Přidání záznamu.


Do Přidání záznamů budeme přidávat to, co na nás vyskočilo jako chyba v Bloggeru. Překlikněte se tedy tam, kopírujte jednotlivé části a vkládejte do příslušných rámečků tak, jako to vidíte níže. Pozor, typ nepřidáváme A, ale CNAME. Vyplňte nejprve jeden řádek, klikněte na přidat a pak stejným způsobem přidejte řádek druhý. Nezapomeňte nahoře nad oranžovým záhlavím tabulky kliknout na Aplikovat změny. Během pár minut by se vám to mělo do záznamů načíst. Načtení zjistíte v bloggeru tak, že znovu uložíte vaši doménu tak, jak jste to dělali, než vám naskočila chyba.


Potom potřebujeme ještě nastavit A záznamy. K tomu musíte získat 4 IP adresy. Najdete je v tomto odkazu jako devátý bod. Budete je přidávat stejně jako CNAME záznamy, jen jako typ zvolíte A. Adresy pak píšete do pole data, pole název zůstává prázdné. Přidávejte opět po jednom a až přidáte všechny čtyři, musíte opět kliknout na Aplikovat změny. Opět to chviličku potrvá, měla jsem vždy ale vše hotové do deseti minut.


Pak se zase přesuneme do bloggeru. Vedle adresy blogu klikneme na červeně vyznačené Upravit.


A už zbývá jen zaškrtnout přesměrování dle vzoru na obrázku a uložit.


Hotovo, konec. Teď, když vyzkoušíte zadat do adresního řádku vaši registrovanou doménu, měla by fungovat.

Uff, byla celkem fuška dát tento návod dohromady, zabralo mi to spoustu hodin, tak doufám, že vám bude nápomocný. Určitě mi nezapomeňte napsat svůj názor a také to jak vám pomohl návod při registrování domény, pokud se ji rozhodnete zakoupit. A nakonec se klidně pochlubte s vašimi doménami, ráda omrknu vaše blogy!

Pokud vám cokoli nebude fungovat nebo budete s něčím potřebovat pomoct, neváhejte a pište, pokud budu vědět, ráda pomohu.

Vaše absolutně vyčerpaná, ospalá a unavená Veronika

CONVERSATION

36 komentářů:

Back
to top