Jak si organizuji blog aneb pomůcky při blogování

Dlooouho jsem vám slibovala tento článek a konečně jsem se k němu odhodlala!


Blog je pro mě samozřejmostí, něco, co ke mě už neodmyslitelně patří a bez čeho si nedokážu svůj volný čas představit. Snažím se si vše rozplánovávat, zapisovat nápady, návrhy, tipy, triky a kdo ví, co dalšího ještě. Funguje to u mě tak, že kolikrát mě při cestě z práce nebo v práci napadne tip na článek, ale než dojdu domů, nevím, o čem jsem to chtěla vlastně psát. Takže si vše musím pečlivě plánovat a zapisovat.

Není na tom nic složitého, záhadného, nic kouzelného. Na stole vedle počítače mám klasický stolní kalendář, který slouží k plánování. Zapisuji do něj, kdy chci jaký článek publikovat, co chci kdy nafotit, kdy probíhá jaká giveaway apod.


Barevné vyznačení pomocí washi pásek je samozřejmostí. Tím, že nalepím pásku přes pět dní vím, že třeba právě novoroční giveaway trvá těch pět dní, giveaway o diář pak jen tři dny. Stejně mám po celý leden vyznačen i Lednový výprodej, dále mám pak během roku vyznačené dovolené a volna atd.


Kalendář mi ale neslouží jen na věci, co se týkají blogu, mám v něm třeba zapsané i reklamace mobilu a disku, kdy vyzvednout auto a prostě ty důležité věci, co je třeba mít pořád na očích, aby se na ně nezapomnělo. Je to takový můj "čmárací blbníček" nebo jak to nazvat :)


A pak moje chytré desky, které jsem spojeny neviditelným poutem s kalendářem. Říkám jim "blogovací desky", protože přesně sem si zapisuji veškeré nápady na články, DIY, blogger tips apod. Do kalendáře pak už jen plánuji na jednotlivé dny jejich publikování.

V deskách mám měsíční plánovače (k vytisknutí po kliknutí na tento odkaz), kam si zaznamenávám skutečně publikované články. V kalendáři je plánuji, ale sem je po publikování zapisuji, abych měla přehled, kdy jsem co postovala, jak dlouho už nebyly Blogger nebo Ebay tips apod. 


Další záložkou je Ebay / Aliexpress, kde si píšu, co jsem si kdy objednala, za kolik, kdy to přišlo, jak to přišlo a další poznámky pro případ, že bych chtěla na daný předmět z Ebay nebo Ali dělat článek.


Dále už jsou pak jen volné papíry, které obsahují prakticky to nejdůležitější, a to samotné tipy na články. Níže můžete vidět zrovna DIY, které chci udělat a nafotit na blog. Tady jsou tipy zrovna pěkně seřazené, ale kolikrát si napíšu tip na článek nebo jeho název a pod to píšu, co bych tam chtěla zmínit, na co upozornit, z čeho dalšího lze vyrobit, tipy, triky, jaké fotky použít... 


Nápady na Blogger Tips si píšu také zvlášť, abych je nemusela hledat mezi ostatními články. Dělám si poznámku "připraveno" k článkům, které už jsou hotové a které stačí jen publikovat bez dalších úprav. Když je pak článek publikován, černou fixou v deskách škrtnu vše, co se ho týká, aby se mi to nepletlo mezi ostatní. Mám pak pěkně přehled o tom, co je a není hotové.


Nápady na další články, to je list papíru, kde jsou všechny ostatní tipy, které nespadají do DIY a Blogger tips. Nejsou už dále rozdělené podle štítků na blogu, protože ani kolikrát pět minut před publikování nevím, do které kategorie článek zařadím.

Jak jsem psala už výše, většinou si nápady na články rozděluji a připisuji pod názvy další informace (co bych tam chtěla zmínit, na co upozornit, z čeho dalšího lze vyrobit, tipy, triky, jaké fotky použít).Možná si pamatujete na Novoroční giveaway, v které jsem vás prosila, abyste mi napsali, co se vám na blogu líbí, čeho si ceníte, co byste chtěli za články a co byste změnili. Poctivě jsem si vše zapisovala a hodlám se podle toho trochu řídit. Jak sami vidíte, tak DIY má tolik čárek, že se mi to ani nechce počítat :)

Nějaké věci z vašich návrhů jsem rovnou poškrtala, ale to, co mě oslovilo, byť to mělo jen jeden ohlas, jsem prozatím nechala a uvidím, co s tím vyvedu dál.


Ještě mě napadá, že bych vám mohla říct, jak si organizuji věci na blog v počítači, fotky atd. Mám vytvořenou složku s názvem BLOG a tam jsou další podsložky podle kategorií - Blogger tips, kde jsou screeny návodů, NEW IN, kde jsou fotky věcí, které jsem nakoupila, DIY, kde jsou podsložky s jednotlivými názvy článků, aby se mi to nemíchalo atd... Bohužel momentálně nemám NIC z toho, jelikož všechno tohle bylo uloženo na externím disku, který je na reklamaci. Doufám, že se mi všechna data vrátí, protože jen při té představě, kolik tam bylo fotek DIY projektů se mi chce mlátit hlavou o stůl... 

Jak si organizujete blog vy? Zapisujete si někam své nápady, nebo děláte vše "z hlavy"?

CONVERSATION

15 komentářů:

Missy řekl(a)...

Skvělé, já zatím mám jen takový mini deníček a píšu si tam zatím nápady, které bych chtěla do budoucna zpracovat, také rubriky, na který bych chtěla zamakat a také tam mám pár poznámek okolo. Co se týče složek v počítači, tak mám zhruba to samé. Složka --BLOG-- A v tom spoustu podsložek s mýma fotkama, kolážema atd. Ono když je to trošku organizovanější, tak to potom celkově vypadá líp. Já sama třeba plánuju kompletní rekonstrukci všeho :D
Každiopádně držím palce s exterňákem, protože co vím já od mého muže, který pracuje v PC servise, tak je jejich povinností každou přijatou věc zformátovat, tudíž se data smažou. Ale jestli jsi tam přišla s tím, že bys ráda věci zachovala, tak snad narazíš na vstřícnost a data se podaří zachránit. Na žádost to samozřejmě možné je. :) Držím palce moc! A těším se na další články. :)

Pampeliska řekl(a)...

Super článok. Ja mám taký (zošitový) debilníček, kde si zapisujem všetko čo ma napadne ohľadom blogu. Nápady na články, ako a čo by som do článkov chcela dať, čo mi treba pofotiť... Ale už som v tom mala menší mišung a plno, tak konečne som sa pri čítaní tvojho článku dokopala urobiť si väčší debilník a poriadne všetko porozdeľovať do kategórii ako mám menovky na blogu a tak. Verím, že to bude prehľadnejšie a budem vedieť čo už bolo čo ešte nie. Možno sa to ani nezdá, teda mne sa to tak zo začiatku nejavilo, ale blogovanie je naozaj umenie. Nie je možné, aby si človek všetko zapamätal a mať to pekne, prehľadne pozapisované je na nezaplatenie. :)

Klára Odehnalová řekl(a)...

Máš to všechno skvěle seřazené. Abych pravdu řekla, já si blog neorganizuji vůbec. Možná je to tím, že jsem na úplném začátku, ale mám pocit, že jsem se do toho blogování ještě natolik dostala. Prostě dostanu nápad na článek a okamžitě ho jdu napsat, případně si napíšu, o čem jsem chtěla psát, ale druhý den už o tom nenapíšu tolik jak v den, kdy jsem si na to vzpomněla. Docela složitá úvaha, ale u mě to tak funguje. Mám celkem problém s organizováním všeho. Měla jsem miliony deníčků na úkoly, ale vždycky to skončilo tak, že jsem ty deníčky ztratila, takže... Je to celkem problémové:D
lovely-pinkk.blogspot.cz

Muffin řekl(a)...

Máš to všetko veľmi pekne rozvrhnuté. Niečo také by som si mala založiť aj ja, lebo na články zabúdam rovnako. Používala by som to aj na iné veci. Tie plánovače som si stiahla už v tvojom minulom článku, len sa neviem rozhodnúť, ktorý vytlačiť. Asi nakoniec oba. Jeden by som si založila možno na školu a ďalší na blog. To už je jedno. Ale ďakujem za nápad, veľmi mi to pomohlo. :)

Sabina řekl(a)...

já jsem si letos zavedla diář, do kterého si píšu veškeré nápady, recepty, cokoli co mě napadne :)

Geokačerka řekl(a)...

Krásný :) Taky mám sešit a spoustu lepítek, které všude lepím a barevně odlišuji... ale teď, při stěhování, které trvá už třetí měsíc, nevím ani, kde mám takové základní věci jako ponožky a proto jsem musela blog tak trochu utnout... Jen věřím, že ty papírky mám někde buď v krabici nebo v tašce :). Díky za kinspirativní článek. Pozvala bych tě k sobě na blog, ale nic se tam neděje. Tak si to nechám na příště :)

Queen of the Pumpkins řekl(a)...

Paráda! :)

Bára řekl(a)...

Mám takový malý dotaz, možná tip na další blogger tips, jak se pod článek umísťují ty odkazy na další články? Díky O:-)

Blueberry Pink řekl(a)...

Už to mám napsané, že na to chci další díl Blogger Tips udělat, jen nevím, kdy se k tomu dostanu :)

JBYbyPetra ♥ řekl(a)...

Milá zlatá, ne jenom že tvůj blog miluji a máme rády stejné věci, ale ještě si hodně podobně organizujeme blog :-) Kalendář, složky, barvičky a zapisování všeho...hlavně ten měsíční přehled publikovaných článků, v tom se vyžívám i já :-D

Kikina Nightingale řekl(a)...

Já si zatím zapisuji jen nápady na články, ale tvůj způsob se mi moc líbí! :) Asi se nechám inspirovat :) Začínám s blogováním a tvoje články se mi opravdu hodí. Jsou prostě úžasné! :D :) ano, jsem z nich úplně vedle :D
Hodil by se mi návod, jak umožnit i lidem, kteří nemají účet na Googlu, přidávat komentáře. Myslím tím, jak bych si mohla zvolit při zadávání komentáře "Komentovat jako: Anonymní". :)

www.kikisworldofbeauty.blogspot.com

Valerie Vie řekl(a)...

Pečlivá organizace. Já bych na to neměla asi nervy :D Trochu mě mate to, že některá slova máš napsaná česky, některá anglicky - proč míchat dva jazyky do sebe?

Blueberry Pink řekl(a)...

Myslíš jako názvy článků? Už to tak mám dané a každý ví, co pod tím hledat, takže to nebudu měnit ;)

Sabina Krejčová řekl(a)...

Super organizace!
Kde jsi sehnala ten suprový poznámkový blok? Já u nás nic podobného sehnat nemůžu :(

INKA the BLOGGER

Blueberry Pink řekl(a)...

Ty desky jsou z papírnictví :)

Back
to top