Jak si organizuji blog aneb pomůcky při blogování

Dlooouho jsem vám slibovala tento článek a konečně jsem se k němu odhodlala!


Blog je pro mě samozřejmostí, něco, co ke mě už neodmyslitelně patří a bez čeho si nedokážu svůj volný čas představit. Snažím se si vše rozplánovávat, zapisovat nápady, návrhy, tipy, triky a kdo ví, co dalšího ještě. Funguje to u mě tak, že kolikrát mě při cestě z práce nebo v práci napadne tip na článek, ale než dojdu domů, nevím, o čem jsem to chtěla vlastně psát. Takže si vše musím pečlivě plánovat a zapisovat.

Není na tom nic složitého, záhadného, nic kouzelného. Na stole vedle počítače mám klasický stolní kalendář, který slouží k plánování. Zapisuji do něj, kdy chci jaký článek publikovat, co chci kdy nafotit, kdy probíhá jaká giveaway apod.


Barevné vyznačení pomocí washi pásek je samozřejmostí. Tím, že nalepím pásku přes pět dní vím, že třeba právě novoroční giveaway trvá těch pět dní, giveaway o diář pak jen tři dny. Stejně mám po celý leden vyznačen i Lednový výprodej, dále mám pak během roku vyznačené dovolené a volna atd.


Kalendář mi ale neslouží jen na věci, co se týkají blogu, mám v něm třeba zapsané i reklamace mobilu a disku, kdy vyzvednout auto a prostě ty důležité věci, co je třeba mít pořád na očích, aby se na ně nezapomnělo. Je to takový můj "čmárací blbníček" nebo jak to nazvat :)


A pak moje chytré desky, které jsem spojeny neviditelným poutem s kalendářem. Říkám jim "blogovací desky", protože přesně sem si zapisuji veškeré nápady na články, DIY, blogger tips apod. Do kalendáře pak už jen plánuji na jednotlivé dny jejich publikování.

V deskách mám měsíční plánovače (k vytisknutí po kliknutí na tento odkaz), kam si zaznamenávám skutečně publikované články. V kalendáři je plánuji, ale sem je po publikování zapisuji, abych měla přehled, kdy jsem co postovala, jak dlouho už nebyly Blogger nebo Ebay tips apod. 


Další záložkou je Ebay / Aliexpress, kde si píšu, co jsem si kdy objednala, za kolik, kdy to přišlo, jak to přišlo a další poznámky pro případ, že bych chtěla na daný předmět z Ebay nebo Ali dělat článek.


Dále už jsou pak jen volné papíry, které obsahují prakticky to nejdůležitější, a to samotné tipy na články. Níže můžete vidět zrovna DIY, které chci udělat a nafotit na blog. Tady jsou tipy zrovna pěkně seřazené, ale kolikrát si napíšu tip na článek nebo jeho název a pod to píšu, co bych tam chtěla zmínit, na co upozornit, z čeho dalšího lze vyrobit, tipy, triky, jaké fotky použít... 


Nápady na Blogger Tips si píšu také zvlášť, abych je nemusela hledat mezi ostatními články. Dělám si poznámku "připraveno" k článkům, které už jsou hotové a které stačí jen publikovat bez dalších úprav. Když je pak článek publikován, černou fixou v deskách škrtnu vše, co se ho týká, aby se mi to nepletlo mezi ostatní. Mám pak pěkně přehled o tom, co je a není hotové.


Nápady na další články, to je list papíru, kde jsou všechny ostatní tipy, které nespadají do DIY a Blogger tips. Nejsou už dále rozdělené podle štítků na blogu, protože ani kolikrát pět minut před publikování nevím, do které kategorie článek zařadím.

Jak jsem psala už výše, většinou si nápady na články rozděluji a připisuji pod názvy další informace (co bych tam chtěla zmínit, na co upozornit, z čeho dalšího lze vyrobit, tipy, triky, jaké fotky použít).Možná si pamatujete na Novoroční giveaway, v které jsem vás prosila, abyste mi napsali, co se vám na blogu líbí, čeho si ceníte, co byste chtěli za články a co byste změnili. Poctivě jsem si vše zapisovala a hodlám se podle toho trochu řídit. Jak sami vidíte, tak DIY má tolik čárek, že se mi to ani nechce počítat :)

Nějaké věci z vašich návrhů jsem rovnou poškrtala, ale to, co mě oslovilo, byť to mělo jen jeden ohlas, jsem prozatím nechala a uvidím, co s tím vyvedu dál.


Ještě mě napadá, že bych vám mohla říct, jak si organizuji věci na blog v počítači, fotky atd. Mám vytvořenou složku s názvem BLOG a tam jsou další podsložky podle kategorií - Blogger tips, kde jsou screeny návodů, NEW IN, kde jsou fotky věcí, které jsem nakoupila, DIY, kde jsou podsložky s jednotlivými názvy článků, aby se mi to nemíchalo atd... Bohužel momentálně nemám NIC z toho, jelikož všechno tohle bylo uloženo na externím disku, který je na reklamaci. Doufám, že se mi všechna data vrátí, protože jen při té představě, kolik tam bylo fotek DIY projektů se mi chce mlátit hlavou o stůl... 

Jak si organizujete blog vy? Zapisujete si někam své nápady, nebo děláte vše "z hlavy"?

CONVERSATION

15 komentářů:

Back
to top