Výdaje pod kontrolou

Spousta z nás si říká: „Budu šetřit!“, jenže jakmile vám přijde výplata na účet, rozfofrujete ji během pár dní a přežíváte tak „od výplaty k výplatě“? Mám pro vás řešení!


Nikdy jsem nebyla moc spořivý člověk, ale poslední dobou na sobě pozoruju, jaký jsem „hamoun“, co se peněz týká. Chci jich mít co nejvíce pohromadě. Jak toho docílit?

Zapisujte si své výdaje!Ano, je to tak snadné! Pořiďte si krásný sešit s pevnými deskami a každý výdaj si zapište. Běžné výdaje, jako jsou rohlíky, chleba a to, co zrovna došlo, si zapisuju do diáře, který nosím stále u sebe. Do tohoto speciálního sešitu pak lepím jen účtenky těch „větších věcí“. Oblečení, kosmetika, knihy a další věci. Začala jsem v lednu a sešit už je pěkně zaplněný!

Vždy pak zpětně listuju v účtenkách a říkám si, co jsou zbytečně vyhozené peníze. A pokud to sečtete, dá vám to jistě pěknou sumičku. A při dalším nákupu si to možná uvědomíte.

Další tip, jak udržet peníze delší dobu pohromadě je obálková metoda. Z výplaty vezměte nějakou část, třeba tři tisíce, ale klidně i malou, podle toho, jakou vysokou výplatu máte, a dejte do obálky, kterou zalepte izolepou. A hlavně si na to napište nějaké poznávací znamení, ať nevezmete obálku a nevyhodíte ji! 

Obálku pak ukryjte na dně šuplíku s tím, že na uložené peníze sáhnete pouze v případě nejvyšší nouze – kiksne pračka, ztratím mobil, nebudu mít co do huby apod. Nejvyšší nouze není to, když v obchodě vidíte úžasné boty a řeknete si: „ Ty musím mít!“

Další spořící metodu jsem pojmenovala malé drobné. Vždy v pátek, na konci týdne, z peněženky vysypu „stříbrňáky“, tedy koruny, dvoukoruny a pětikoruny. Tyto drobné pak nasypu do plechovky a nesahám na ně. Někdy je to plná hrst drobných, jindy třeba jen 5 Kč. Pro vás, kteří si nevěříte, že nenecháte peníze na pokoji, doporučuji porcelánové prase, které budete muset jedině rozbít. 

Po Vánocích jsem svou plechovku musela vyprázdnit, jelikož byla plná ( a taky nehorázně těžká!) a ukrývala téměř  1500 Kč, které se mi podařilo za pár měsíců nastřádat. To pak hned potěší, když vám do obálky přibude další tisícovka!

Poslední metoda, kterou používám, je taková statistická. Jedná se o to, že si třeba řeknu, že do konce prázdnin chci mít na účtu tolik a tolik peněz. Svůj slib si zapište! A dejte si ho třeba do plechovky s drobnými. Počítám s tím, že mi každý měsíc chodí výplata, i s tím, že po celý měsíc budu muset být z něčeho živa, takže si stanovuji reálné částky. O to víc jsem pak překvapená, když mám na účtu víc, než kolik jsem původně měla myšleno.


Co vy a šetření? Daří se vám něco uspořit? Jaké metody používáte?

CONVERSATION

18 komentářů:

Back
to top