Fifty Shades Of Grey

by - 29.12.12

Jak někteří správně tipovali, první recenzovanou knihou je Fifty Shades Of Grey neboli Padesát odstínů šedi od E L Jamesové. Tato kniha je hodně diskutovanou, jedna polovina ji považuje za naprostý klenot - kvůli napětí a erotice? a druhá za absolutní propadák - literární katastrofa?

Tak kde je pravda?Knihu jsem dostala v listopadu k narozeninám a byla jsem moc ráda, že ji držím konečně v ruce, jelikož jsem si ji moc přála a chtěla i koupit, ale přítel mě od toho odrazoval, jelikož ji pro mě měl koupenou právě ke zmiňovaným narozeninám. Takže jsem na ní musela skoro měsíc čekat! Což bylo k nevydržení, protože jsem po ní po přečtení spoustu recenzí opravdu moc toužila. A nejvíc mě vytáčelo, když si ji přítel pročítal a utvrzoval mě v tom, (ironicky), že se mi kniha určitě nebude líbit. 

A jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst a že mi zabírá místo v knihovničce. 

Dominantními postavami jsou Christian Grey, dle něhož nese kniha název zahrnující šedou, a Anastasie Steelová, obyčejná mladá studentka. Anastasie zaskakuje za svou nemocnou kamarádku a jede dělat rozhovor pro studentské noviny s Christianem - boháčem a majitelem veliké společnosti. 

Tím začíná celý příběh, Ana nemůže na Christiana přestat myslet a Christian po ní tajně touží. Jakmile jsem přečetla pasáž, kde Ana dělá rozhovor, hned mi bylo jasné, že to bude pěkně zamotané. A že bylo. 

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, čekala jsem, co dalšího se stane, kdy a kde na sebe znovu ti dva narazí a jaké bude jejich setkání. Jakmile se setkali, netrpělivě jsem hltala každé slovo, abych zjistila, jak se to mezi nimi vyvine. A tak to pokračovalo dál a dál. 

Když přišlo na erotické scény, hltala jsem tak vehementně, že i oběd musel vystydnout a počkat, než dočtu kapitolu. Přítel mi povětšinou nakukoval přes rameno, co kdyby mu náhodou něco uniklo, že :)

weheartit.com

K závěru knihy - trochu jsem ho očekávala, že to prozatím neskončí dobře. Ale i přesto, jsem byla na konci překvapená. A o to víc se těším na další, druhý díl, který by měl vyjít cca v únoru. Tak že bych ho dostala k svátku? :) 

Suma sumárum - rozhodně doporučuji, kniha dokáže strhnout tak, že nevnímáte nic okolo sebe, dokud to nedočtete. A i po jejím přečtení vám stejně na mysli vyplývají myšlenky, jak jen to bude v dalším díle a jak to vůbec skončí? 

Nicméně i přesto, že se mi příběh tolik líbil, nejedná se o literaturu první třídy. Kniha je zajímavá příběhem, ne tím, jakým stylem je psaná. Mnozí autoři dokáží vystihnout každou situaci a zajímavě ji popsat. Tady mi to přišlo tak, že zajímavé byly jen ty erotické scény, na které se stejně každý nejvíc těší. 

Mé hodnocení: 85%


A co vy? Četli jste tuto knihu? Jaký na ni máte názor?

You May Also Like

10 komentářů

 1. Dobrá recenze. Kniha musí být určitě zajímavá. Já sama jsem ji nečetla, ale už jsem o ní hodně na blozích četla. Každopádně to vypadá dost lákavě :)

  OdpovědětVymazat
 2. Taky jsem tuhle knížku dostala k Vánocům a popravdě řečeno, nic moc. Spíš to nic :) Příběh je sám o sobě naprosto hloupej, v podstatě hrdinka celou dobu řeší jen to že se mu přece nemůže líbit, protože není hezká/není z jeho společenský vrstvy/nemá zkušenosti/blablabla. Jo a taky má při sebemenší příležitosti orgasmus, i když nikdy v životě nemasturbovala a do setkání s Greyem byla panna. "Akčnějších" scén je málo a spíš než BDSM je to hraní si na něj. Párkrát jí naplácá, párkrát sváže ruce hedvábnou kravatou a nakonec jí dá 6 ran páskem, načež ho ona pošle do háje, protože jí chce hrozně moc ubližovat. Asi tak :D
  P.S. A musím říct, že jsem dost přeskakovala, což normálně už jen z jakési úcty ke knihám nedělám. I když je samozřejmě možné, že jsem se tím ochudila o nějakou strašně zajímavou scénu :D

  OdpovědětVymazat
 3. Lilith, napsala jsi to výstižně. Musím uznat, že s tím souhlasím. Není to nic extra, ale ty erotické scény jsou popsané dobře. I když jsem taky nechápala, jak mohla mít hned napoprvé a pak i při každém sexu orgasmus.

  OdpovědětVymazat
 4. Nečetla,ale rozhodně se na ni chystám. Mám ráda knihy,kde je trocha erotiky a tahle je opravdu diskutovaná. :) Fajn recenze.

  OdpovědětVymazat
 5. Stále přemýšlím, jestli si jí mám koupit. Ještě to promyslím :)
  Ale navrtala jsi mé svědomí :)

  OdpovědětVymazat
 6. Kup si ji, teď po Vánocích se dá sehnat nová i na bazarech apod za polovinu. Já jsem ráda že ji mám, mám potřebu knížky vlastnit, nejen číst, ale to je u každého asi individuální.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám naprosto stejný syndrom. Jsem jak sysel co se týká knih :D
   Děkuji za radu :)

   Vymazat
 7. Knížku jsem přečetla asi během dne a půl - člověk u ní nemusí moc přemýšlet.
  Zkráceně bych o ní řekla, že je to akorát další z harlekýnek, akorát s tím rozdílem, že je o několik set stran silnější... Žádný literární klenot to podle mě rozhodně není - pořádný děj a spád nikde a hrdinka mi byla silně nesympatická.
  Jak jsem se někde dočetla - takové porno pro matky na mateřské...

  Vé.

  OdpovědětVymazat
 8. Zrovna jsem přemýšlela jestli na ni napíšu recenzi.. hlavní hrdinka je naivní husička, nemohla jsem se s ní ztotožnit, prakticky to bylo o ničem na spoustě stránek, ale četlo se to rychle i když do děje mne autorka tedy moc nevtáhla..

  OdpovědětVymazat
 9. Chci si ji koupit a po přečtení Tvého článku už jen čekám na výplatu :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář, pokud mne chcete kontaktovat i jinak, zkuste blueberrypink@seznam.cz. Díky a přeji pěkný zbytek dne! :)

Čtenáři